logo

reklam

CEZA İNFAZ KURUMU PERSONELİ

VBJDFGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG

CEZA İNFAZ KURUMU PERSONELİ

Bu gün güzel bir havadis aldık. ceza infaz kurumlarının idareci ve diğer personeline çıkarılan KHK ile yıpranma tazminatı verildiğini öğrendim.

Geç de olsa bir hakkın tesliminden ibaret bu hususta emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

Kimdir Ceza İnfaz Kurumu personeli bilir misiniz dostlarım:

Kamu sektöründe en fazla emek yoğun çalışan memur guruplarından biridir. Geceleri gündüzleri yoktur.

Muhatap oldukları kişiler, toplumda suçluluğu yahut suç şüphesi mahkeme kararıyla tevsik edilen tutuklu ve hükümlülerdir. Onların içinde kimler yoktur ki, hırsızından uğursuzundan, kişinin canına kast edeninden, Devlete kast edenlere kadar kimler vardır kimler… Toplumun infialle baktığı; linç etmek istediği kişileri bizler onlara emanet ederiz. Onlar ise bütün hislerini bir kenara bırakıp, kurumun iş disiplini içinde görevlerini yerine getirirler. En ufak bir sıkıntı olduğunda ise hesap sormaktan geri durmayız.

Kamu sektöründe görevleri kapsamında işlediği iddia olunan suçlar bakımından, diğer meslek gruplarına göre daha korumasızdırlar. Zira biz Cumhuriyet savcıları herhangi bir izne ihtiyaç duyulmadan derhal haklarında soruşturmaya geçeriz. Kendi personelimiz olduğu için onlar hakkındaki soruşturmalarda suistimaller olduğu zannedilmesin. Benzer eylemi işleyen diğer kamu görevlilerine idare soruşturma izni vermeyip; yapılan kanun yolu müracaatı sonuçsuz kalabilir. Oysa biz savcılar personelimizi en küçük bir eyleminde bile mahkemesinin önüne dikiveririz. Bu da bizim kendimi mesleğimizin bir cilvesi olsa gerek.

Gerçekten de en fazla emek yoğun çalışan gruptadırlar. Görevde oldukları sırada tıpkı bir mahkum gibi ceza infaz kurumuna kapanırlar. Onlar suçlarının karşılığı olarak orada kalırken, görevlilerimiz de onlarla birlikte adeta bir mahkum hayatı yaşarlar. En basitinden görevde oldukları sırada günümüz teknolojisinin en büyük imkânı olan cep telefonunu dahi kullanamazlar.

Özlük hakları ise kamuda diğer memur gruplarına nazaran daha azdır. Hiç bir ek ödemeleri olmaz. Mesaileri dışında günlerinin çoğu da kurumlarda geçer. Arama yapılır kalırlar, kurumda en küçük bir sorun olsa göreve çağırılırlar. Ben bu yoğunluk içinde birinin de yüzünü ekşittiğine şahit olmadım.

Kurumsal gelenek olarak amir memur disiplinin en üst düzey olduğu teşkilatlardan biridir.

Hülasası yıpranma ile ilgili yapılan tasarruf çok yerinde olmuştur. İnşallah en kısa zamanda da özlük haklarında iyileşme olur.

Bu tasarrufla ilgili emeği geçen herkese; meslek hayatım boyunca birlikte çalıştığımız ceza infaz kurumları personeli  çok değerli mesai arkadaşlarım adına şükranlarımı ifade ediyorum.

Saygı ve muhabbetle…

Necip Topuz Yargıtay C. Savcısı

Share
#

SENDE YORUM YAZ