UNUTMAYACAĞIZ
1 2 3 4 5

YAZARLAR

İNFAZ VE KORUMA MEMURU OLMAK YETMİYOR

02 Nisan 2012
Yazı Boyutu: A+ A-
Dursun Mülazımoğlu mulazimoglu@duyarlikapi.com

İNFAZ VE KORUMA MEMURU OLMAK YETMİYOR AYNI ZAMANDA ZİHİNLERDEKİ DÜŞÜNCELERİDE DEĞİŞTİRMEK GEREKİYOR

Yıllar önce ceza infaz kurumlarında üniformalı olarak görev yapan personele gardiyan deniliyordu. Toplum nazarında gardiyan; keyfi davranan, mahkûmlara zulmeden, insani değerlerini yitirmiş, acımasız kişiler olarak algılanmaktadır. Bu bakış açısı doğru bir bakış açısı değil. Ceza infaz kurumlarında çalışan personel kurumunun misyonunu içselleştirerek çağdaş infaz hukukunun belirlemiş olduğu infaz sistemi çerçevesinde, özgürlüğünden yoksun kalan kişileri yeniden topluma kazandırmak için gece gündüz görevinin başındadır. Çoğu zaman ailesine ve çocuklarına ayıramadığı zamanı ve hoşgörüyü mahkûmlar için kullanabilmektedir. Bayramlarda ailesi ve yakınları ile bayramlaşmadan görevinin başındadır. Amaç toplumdan tecrit edilen bu kişileri toplumla buluşacağı o güne hazırlamaktır. Diğer yandan kendilerine atfedilen birtakım olumsuz düşüncelerin zihinlerde bıraktığı o karanlık sayfayı da silmek istiyorlar.

1984 yılında ceza infaz kurumlarında çalışan personellerin, tabi oldukları yardımcı hizmetler sınıfından genel idari hizmetler sınıfına alınırken gardiyan ünvanıda İNFAZ VE KORUMA MEMURU olarak değiştirilmiştir.

Onlarda biliyorlar ki 1984 yılında yasalarla değişen gardiyan kelimesi ve onun toplumdaki bıraktığı iz, hala zihinlerde değişmemiş ve yerini korumaktadır.Personel yazılı ve görsel basında kendileri için gardiyan kelimesinin kullanılmasından ve onun toplumda bıraktığı izden rahatsız olduklarını her platformda dile getirmektedirler

Peki neden bu böyle sürüp gitmektedir?

Aslında ceza infaz kurumu personeli mevzuat çerçevesinde kendilerine verilen kamu görevini yerine getiriyor. Kişiler kanunların suç saydığı fiilleri işliyor, bağımsız mahkemeler karar veriyor. Mahkemeler tarafından suçlu bulunan kişiler cezalarının infazı için ceza infaz kurumuna gönderiliyor. Ceza infaz kurumları da çağdaş İnfaz mevzuatı çerçevesinde infazı yerine getiriyor. Görevini en iyi şekilde yapmanın gayreti içinde olan infaz ve koruma memuru, verilen görevi yerine getirirken sanki keyfine göre davranan, insanlara zulmeden, işkence eden olarak algılanmakta. Sadece yasaların kendilerine vermiş olduğu görevi yerine getiren personel, özgürlüğü kısıtlanan mahkûmların diğer haklarının evrensel ve ulusal yasalarla çizilmiş sınırlar içerisinde kullanmalarına yardımcı olmaktadır. Bu süreçten nasıl bir olumsuz yargı oluşuyor anlamıyorum?

Aslında bütün sıkıntı ceza infaz kurumların da meydana gelen gelişim ve değişimin anlatılamamasıdır. Son zamanlarda Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumlarımızda gerek personel açısında gerekse de hükümlü-tutuklular açısından şartların iyileştirilmesi konusunda çok ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumu personellerinin eğitimi için Türkiye’nin değişik yerlerinde Eğitim Merkezleri açarak, personelin verilen eğitimlerle kurumlardaki mesleki verimliliğinin artırılması amaçlanmıştır. Bugün ceza infaz kurumlarında görev yapan personel, gerek mevzuat ve gerekse de mesleki olarak kendilerini geliştirmiş, mahpusların ıslahı noktasında daha bilinçli hareket ederek onları çağdaş infaz hukuku kurallarınca belirlenmiş amaçlar doğrultusunda yeniden topluma kazandırma gayreti içerisindedirler.

Ceza infaz kurumlarında mahkumların ıslahı noktasında, çeşitli aktivitelerin yanında eğitim, mesleki eğitim, sosyal, sportif faaliyetler ve psikolojik sorunlarla ilgili terapi programları uygulanmaktadır. 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkında kanunun 77. Maddesinin işlevsel hale getirilerek, topluma kapalı olan kurumlarımızın, gerek personel açısından gerekse de hükümlüler açısından günlük yaşamlarının nasıl sürdüğü ile ilgili bilgilerin bu sayede kamuoyuna doğru bir şekilde aktarılması sağlanmış olur. 

Bu haber 1416 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR HAPİSHANELER VE TOPLUM GÜVENLİĞİ İNSAN EN YÜKSEK DEĞERDİR MESLEK YAŞAMINDA EĞİTİMİN ÖNEMİ GÜN GEÇMİYOR Kİ İNFAZ KORUMA MEMURLARINA SALDIRI OLMASIN CEZA İNFAZ KURUMLARININ DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI -3- CEZA İNFAZ KURUMLARININ DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI -2- CEZA İNFAZ KURUMLARININ DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI (I) CEZA İNFAZ KURUMU PERSONELİ BEKLENTİLERİN GERÇEKLEŞMESİNİ İSTİYOR YAŞAM HAKKI KUTSALDIR ZAMANI VERİMLİ VE ETKİN KULLANABİLMEK PERSONELİN ÇALIŞMA MOTİVASYONUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER İYİLEŞTİRME FAALİYETLERİ VE KAMUOYUNUN BİLİNÇLENDİRİLMESİ ÜNİFORMALAR VE BOTLAR CEZA İNFAZ KURUMLARI VE PERSONEL EĞİTİM MERKEZLERİ -3 CEZA İNFAZ KURUMLARI VE PERSONEL EĞİTİM MERKEZLERİ -2 CEZA İNFAZ KURUMLARI VE PERSONEL EĞİTİM MERKEZLERİ -1 YAPTIĞI İŞİ SEVMEK YADA SEVDİĞİ İŞİ YAPMAK TAVŞAN DAĞA KÜSMÜŞSE DAĞIN HABERİ OLMALI CEZA İNFAZ KURUMLARINDA ÇALIŞANLARIN SORUNLARI VE BEKLENTİLERİ NE BEKLİYORDUK NE BULDUK CEZA İNFAZ KURUMU PERSONELİNİN DIŞ GÜVENLİK HİZMETLERİ YASASINDAN BEKLENTİLERİ HER İNSAN BİR MAHKÛM ADAYI OLABİLİR MESLEĞİMİZİN ZORLUKLARI DIŞ GÜVENLİK YASASI VE DEĞİŞENLER ÜÇ KARDEŞİMİZİN ŞEHADETİ CEZA İNFAZ KURUMLARINDA ÇAĞDAŞ İNFAZ ANLAYIŞI VE BEKLENTİLER NASIL BİR ÇÖZÜM ÜRETMELİYİZ? KAPALI KAPILAR ARKASINDA İSİMSİZ KAHRAMANLAR CEZA İNFAZ KURUMU PERSONELİ VE GÖRMEYENLER İNFAZ VE KORUMA MEMURLARININ SESİNİ DUYAN VAR MI? İNFAZ VE KORUMA MEMURU OLMAK YETMİYOR CEZA İNFAZ KURUMLARI VE BASIN CEZA İNFAZ KURUMLARINDA DEĞİŞİM VE YENİLİKLER DEVAM EDİYOR PERSONEL VE MAHPUS İLİŞKİLERİ CEZA İNFAZ KURUMLARINDA DEĞİŞİM RÜZGARI CEZA İNFAZ KURUMLARI VE ÖTESİ CEZA İNFAZ KURUMLARINDA HİYERARŞİK YAPI GÜVENLİK VE GÖZETİM SERVİSİNDE ÇALIŞANLARIN BEKLENTİLERİ CEZA İNFAZ KURUMUNUN MİSYONU VE PERSONEL CEZA İNFAZ KURUMLARI VE ÇALIŞAN SORUNLARI
  Yükleniyor...