1 2 3 4 5

YAZARLAR

AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUNA AYRILMA YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Hükümlüler Açık Ceza İnfaz Kurumlarına kendileri teslim olacak.

22 Eylül 2012 10:04

ÜÇÜNCÜ yargı paketi ile Denetimli Serbestlik hükümlerinde de değişiklik yapan Adalet Bakanlığı, 2 Eylül tarihinde yayınladığı 'Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği' ile değişiklikler yaptı.

Buna göre terör suçları, örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda hüküm giyenler direk olarak acık cezaevlerine gönderilmeyecek. Terör ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan hüküm giyen hükümlüleri şartlı olarak Açık Ceza İnfaz Kurumlarına gönderilecekler.

Adalet Bakanlığı 2 Eylül 2012 tarihli ve 28399 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği ile bazı değişiklikler yaptı. Buna göre arık Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna ayrılmak için gerekli işlemler Adalet Bakanlığı yerine Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülecek. Hükümlüler sadece cezasını infaz ettiği Ceza İnfaz Kurumlarının bağlı bulunduğu Ağır Ceza merkezi yargı çerçevesindeki Açık Ceza İnfaz Kurumlarına ayrılabilecekler. Başka bir ildeki Açık Ceza İnfaz Kurumlarına ise Adalet Bakanlığının onayı ile ayrıca nakil olacaklar. Böylelikle Açık Ceza İnfaz Kurumlarına ayrılmadaki uzun süreç hızlanmış oldu.

Mübebbet Cezası alan hükümlüler ise eski yasa ile son 3 yıl Açık Ceza İnfaz Kurumunda cezasını infaz ederken yeni yasa ile son 5 yıl Açık Ceza İnfaz Kurumunda cezasını infaz edebilecek.

Açık Ceza İnfaz Kurumlarına kasıtlı suçlardan toplam 3 yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkûm olanlar, taksirli suçlardan toplam 5 yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkûm olanlar, adlî para cezası hapis cezasına çevrilenler, İcra ve İflas Kanunu gereğince tazyik hapsine tabi tutulanlar cezaları doğrudan açık ceza infaz kurumlarda yerine getirebilecekler.

AÇIK CEZA İNFAZ KURUMLARINA  KENDİLERİ TESLİM OLACAKLAR

Yayınlanan yönetmelikteki bir değişiklik ise şartları  Açık Ceza İnfaz Kurumlarına cezalarına tamamlamaya uygun olan hükümlülerin ceza infaz kurumlarına teslim edilmesi oldu. Buna göre ağır ceza merkez veya Cumhuriyet başsavcılıkları, bağlı bulundukları ağır ceza merkezi yargı çevresinde açık cezaevi bulunması hâlinde şartları uyan hükümlüler doğrudan o yerde bulunan açık kurumlara gönderilecekler. Bu hükümlülerin cezaevine teslimi sırasında yanlarında herhangi bir kolluk kuvveti bulunmayacak. Hükümlüler, Cumhuriyet savcılıklarındaki işlemleri sonrası belirlenen ceza infaz kurumuna 10 gün içerisinde teslim olmamaları durumunda ise yakalanarak kapalı Ceza İnfaz Kurumlarına gönderilecekler.

Bu haber 17558 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

2

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...