UNUTMAYACAĞIZ
1 2 3 4 5

YAZARLAR

İNFAZ VE KORUMALARA YAPILAN GİYECEK YARDIMI

İnfaz ve koruma memurlarının üniformaları hakkında genel müdürlük bir açıklama yaptı.

16 Mart 2013 13:26 | cte.adalet.gov.tr

CTE Genel Müdürlüğü internet sitesinden duyurular bölümünden Mustafa Onuk imzalı  yaptığı  bilgilendirmede infaz ve koruma memurlarının üniformaları hakkında açıklama yaptı.

CTE Genel Müdürü Mustafa Onuk  imzalı açıklamada:

17/08/2012 tarihli ve 28387 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Ceza İnfaz Kurumları Personeli İle Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezleri Öğrencilerinin Kıyafet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile, ceza infaz kurumlarında görevli infaz ve koruma başmemuru ve memurlarına verilecek giyim eşyaları düzenlenmiş olup, anılan Yönetmeliğin 2'nci maddesinde; yardımın Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nce temin edilerek hak sahibi personele görevi esnasında giyilmek üzere aynî olarak verileceği belirtilmiştir.

14.09.1991 tarihli ve 91/2268 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğine ekli (1) sayılı cetvelin (20) numaralı sırasına göre, infaz ve koruma başmemur ve memurlarının kıyafetlerinde yapılan değişiklik 09.03.2012 tarihli ve 28228 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe girmiştir. Söz konusu değişiklik uyarınca, infaz ve koruma başmemur ve memurlarına verilecek giyecek yardımı malzemeleri;

Malzemenin cinsi :

 Miktarı : 

Süresi :

 Niteliği :

Pantolon 

3 adet

1 yıl 

(Kumaştan 1 adet yazlık, 2 adet kışlık)

Tişört

4 adet 

1 yıl 

(2 adet yazlık, 2 adet kışlık)

Bot

2 adet

1 yıl 

(1 adet yazlık, 1 adet kışlık)

Mont

1 adet

2 yıl

 

Pardesü-Gocuk 

1 adet

3 yıl

 

Kep

1 adet

1 yıl

 

Yağmurluk

1 adet

3 yıl

 

Palaska

1 adet

2 yıl 

 


olarak belirlenmiştir.

1) Pantolon, yağmurluk, kep ve pardesü-gocuk Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan,

2) Bot Ankara Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan,

3) Tişört, mont Kütahya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan,

4) Palaskayı Ege, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan illerdeki ceza infaz kurumları Kütahya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan, Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde bulunan illerdeki ceza infaz kurumları ise Kartal H Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan doğrudan talep edeceklerdir.

Talepler beden ölçüleri ve numaraları belirtilmek suretiyle yapılacaktır. Hiçbir surette başka bir kurumdan veya piyasadan giyecek eşyası temini cihetine gidilmeyecektir.

Üniforma malzemelerinden;

Tişört, mont, pantolon ve pardesü-gocuk üretimi yapan kurumların seri üretime geçmeden önce numune olarak üretecekleri bu malzemeleri müdürlüğü olan illere her bedenden birer adet göndererek, personel üzerinde deneme yapılması akabinde seri üretime geçmesi gerekmektedir.

Ayrıca; resmî kıyafette bulunması gereken üniforma işaretleri mülhakat ceza infaz kurumlarında bulunanlar da dahil edilerek bedelleri personel tarafından karşılanmak suretiyle Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nden temin edilecektir.

29.06.2010 tarihli ve 27626 sayılı Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile www.bumko.gov.tr adresinin duyurular kısmında yayımlanan Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 30.06.2010 tarihli ve B.07.0.BMK.0.15.115457-3 sayılı Genelgenin ilgili hükümlerine göre; infaz koruma memurları ve başmemurlarının dışında hiçbir personele ayni giyecek yardımı yapılamayacaktır. İnfaz ve koruma başmemur ve memurlarının dışında kalan personele yapılacak giyecek yardımı nakdi olacaktır. Ayni giyecek yardımı "03.2.5.01 Giyecek Alımları" ya da "03.2.5.90 Diğer Giyim ve Kuşam Alımları" ekonomik koduna, nakdi olarak yapılacak giyecek yardımları ise "01.1.4.01 Sosyal Haklar" ekonomik koduna gider olarak kaydedilmek suretiyle ödenecektir.

09/10/1991 tarihli ve 21016 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan, Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinin 10. maddesinde açıklandığı üzere, kurum tarafından temin edilen giyim eşyaları bu amaçla tutulacak bir zimmet defterine kaydedildikten sonra, örneği Ek-3'de gösterilen "Giyim Eşyası Teslim Tutanağı"nda belirtilerek ilgililere zimmet karşılığında verilecek ve teslim tutanağının aslı ilgili personelin özlük dosyasında muhafaza edilecektir.

Memurlara Verilecek Giyecek Eşyalarına İlişkin Dağıtım Listesi başlıklı Ek-4'te yer alan tablonun tanzim edilerek kurumda saklanması gerekmekte olup, talepte bulunulması halinde Genel Müdürlüğümüze gönderilecektir.

Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinin 5'inci maddesinin son fıkrasında; "Herhangi bir nedenle bir dönem için verilemeyen giyim eşyası, bir sonraki döneme ait giyecek yardımı ile birlikte verilmez" hükmü gözönünde tutularak, giyecek yardımından yararlandırılması gereken personelin mağdur edilmemeleri için gereğine derhal tevessül olunması hususunda gerekli titizliğin gösterilmesi gerekmektedir.

İNFAZ KORUMA ÜNİFORMA MODELLERİ
Bu haber 8993 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

20

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...