UNUTMAYACAĞIZ
1 2 3 4 5

YAZARLAR

ANKARA 1 NOLU F TİPİ CEZA İNFAZ KURUMU

Ankara 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu´nu tanıyalım.

17 Haziran 2012 18:31

Kurumumuzda Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza ve Güvelik Tedbirlerininİnfazı Hakkında Tüzüğün 11. maddesinde belirlenen suç kapsamina giren hükümlü ve tutuklular barındırılır.

Cezaevi 50.000 m 2 açik alan ve 30.000 m 2 lik kapali alan üzerinekurulmustur.Ihata duvarinin dis kisminda Jandarma Karakol Komutanligi Bölük Binasi, Ziyaretçi Kabul ve 2 adet 10'ar dairelik lojman binasi bulunmaktadir. Cezaevi 103 adet 3kisilik, 61 adet tek kisilik odalardan olusmustur.Toplam kapasitesi 368 kisidir. 3 kisilikodalar 25 m 2 alt ve 25 m 2 üst olmak üzere toplam 50 m 2 dir.3 kisilik odalarinhavalandirmalari 50 m 2 dir. Tek kisilik odalar 10 m 2 den olusmus ve yan yana bulunan 2 ya da 3 oda ayni havalandirma bahçesini kullanmaktadir. Tek kisilik odalarinhavalandirmalari 42 ile 50 m 2 arasinda degismektedir.

Cezaevimizde 1 adet çok amaçli salon, 1 adet açik spor sahasi, 8 adet is atölyesi, 1 adet tam donanimli servis olmak üzere mutfak, soguk hava depolari, personel yemekhanesi,açik ve kapali görüs mahalleri, avukat ziyaret mahalleri, mahkum kabul tahliye ve sevk yeri,görüsme odalari, kantin müdahale ekip odasi merkez kontrol odasi, kütüphane, revir,berberhane, terzihane, mescit, çamasirhane, arama odalari, jenaratör odasi, siginaklarbulunmaktadir.

400 m 2 alan üzerine kurulu ziyaretçi kabul kisminda kantin, cezaevinde üretilen ürünlerin sergilendigi stand, cezaevinden haberlerin yer aldigi duvar panosu bulunmaktadir. Ziyaretçilerin yakinlarina getirdigi esyalar bu kisimda emanet esya tarafindan teslim alinmaktave tutuklu ve hükümlülerce verilen esyalar bu kisimda ziyaretçilere teslim edilmektedir.

Ziyaretçiler asker nezaretinde cezaevine giris yapmaktadirlar. Duyarli kapidan geçen ziyaretçilerin elle fiziki aramalari yapilmaktadir. Cezaevinde esya giris-çikislarinin kontrolü ve izinsiz esyalarin girislerinin engellenmesi için bina giriste duyarli kapi ve X-Ray cihazibulunmaktadir. Ziyaretçi ve personelin esyalari X-Ray cihazindan geçirilir.Cihazdan geçenesyalar kontrol edilerek sahiplerine teslim edilir. Cezaevi personeli de duyarli kapidangeçince elle fiziki aramalari yapilmaktadir. Bina giriste görevli personel görevininsorumlulugunun bilincinde hareket etmektedir.

Cezaevinde saglik hizmetleri doktor, dis doktoru, psikolog, sosyal hizmet uzmani vesaglik memuru tarafindan verilmektedir. Kadin ve erkek hastalarin yararlanmasi için 8'erkisilik 2 adet yatakli revir bulunmaktadir. Saglik problemi yasayan tutuklu ve hükümlüler dilekçe ile revire çikma isteklerini bildirir. Infaz ve Koruma Memuru nezaretinde revireçikartilan tutuklu ve hükümlünün muayenesi ilgili birim tarafindan yapilir. Saglik problemleri nedeniyle düzenli kontrolleri yapilmasi gereken tutuklu ve hükümlüler ilgili birim tarafindantitizlikle takip edilmektedir.

Cezaevinde personel, tutuklu ve hükümlüler için yemek ihtiyaci Ankara Açik CezaInfaz Kurumu tarafindan hazirlanmaktadir. Personel yemegini yemekhane kismindayemektedir.Tutuklu ve hükümlülere dagitilmak üzere yemekler, yemek arabasiyla bloklara, bloklardan ise Infaz ve Koruma memuru nezaretinde odalara dagitilmaktadir. Sagliknedenleriyle diyet yapan tutuklu ve hükümlülere diyetlerine uygun yemek dagitimiyapilmaktadir.

Cezaevi Kantininde tutuklu ve hükümlülere genis bir ürün yelpazesi sunulmaktadir. Kantinde meyve ve sebze bulunmaktadir.Tutuklu ve hükümlülerce kantin fiyat listelerindenhazirlanan kantin istek dilekçesindeki malzemeler memurlarca hazirlanir. Tutuklu ve hükümlülerin haftalik 200 YTL karsiligi alisveris hakki bulunmaktadir. Kantinden yapilanalisverislerde sadece cezaevi kantininde geçerli olan kredi karti kullanilmaktadir. Hazirlananmalzemeler memurlar tarafindan fatura ile karsilastirilarak imza karsiligi odalara teslim edilir.

Cezaevinde günlük ulusal gazetelerin dagitimi yapilmaktadir. Görevli memur odalara gazete dagitimi yapmaktadir

Tutuklu ve hükümlülere gelen veya yakinlarina göndermek istedikleri mektuplar mektup okuma komisyonunca incelenerek uygun bulunanlar teslim edilir. Süreli ve süresizyayinlarin incelenerek uygun bulunanlarin kabulünün yapildigi yayin seçici kurulu yasakyayinlarin cezaevine girisini engellemektedir. Kontrolü yapilan mektup ve yayinlar görevli memur tarafindan tutuklu ve hükümlülere odalarinda teslim edilir ve gönderecekleri mektuplar alinir.

Cezaevi Müdürü Baskanliginda toplanan Cezaevi Disiplin Kurulu tutuklu ve hükümlülerin durumlarini degerlendirerek gerekli kararlari vermektedir.

Oda seçici kurulu, oda degisikligi isteklerini degerlendirerek uygun görülen odadegisikliklerine karar verir.

Seçici komisyon, sosyal ve sportif faaliyetlere katilacak tutuklu ve hükümlüleri belirler ve gruplandirir.

Tutuklu ve hükümlü yakinlari haftada 1 saat kapali görüs, her ayin ilk haftasi 1 saataçik görüs, resmi ve dini bayramlarda açik görüs, uygun görülmesi halinde dilekçeli görüshaklarina sahiptir. Kapali görüste fiziksel temas imkani bulunmamaktadir. Açik görüslereInfaz ve Koruma Memurlari ile Jandarma nezaret etmektedir. Tutuklu ve hükümlülerin her hafta belirlenen gün ve saatte 10 dakika telefonla görüsme yapabilme hakki vardir.

Cezaevinde tutuklu ve hükümlüler ile personelin yararlanabilecegi genis kapasiteli kütüphane ve okuma salonu bulunmaktadir. Kütüphanede günlük gazeteleri ve kitap okumaimkani mevcuttur. Seçici komisyon tarafindan belirlenen tutuklu ve hükümlü gruplari her hafta kütüphane ve okuma salonundan yararlanabilmekte , kapali ve çim sahada spor yapmakta, grubuyla sohbet edebilmekte ve atölyelerden yararlanabilmektedir. Hükümlü vetutuklularin bos zamanlarini üretken geçirebilmeleri için tek kisilik odalarin üzerinde geniskapasiteli, çok kullanimli is atölyeleri mevcuttur. Bu atölyeler; Agaç Isleri Atölyesi, Kilim atölyesi, Çini atölyesi, Resim atölyesi, Bakir atölyesinden olusmaktadir. Tutuklu ve hükümlüler bu atölyelerde el becerisi kazanirken; kendini ifade edebilme yeteneklerinigelistirmektedirler.

Cezaevinin çagdas fiziki kosullari, uzman personel ve donanimli yöneticilerle, hükümlü ve tutuklular bu atölyelerde zamanlarini degerlendirebilecek etkinlikleri yerine getirebilmektedirler. Ceza Infaz Kurumlarinda bulunan hükümlü ve tutuklularin sorunlariarasinda yer alan; kisiler arasi iliskilerde ortaya çikan sorunlarla, kisisel ve sosyal alanolusmasindaki sorunlar ve zamanin degerlendirilememesi gibi sorunlara Ankara 1 Nolu F Tipi Kapali Cezaevinde çagdas anlamda çözümler getirilmistir.

Kurum ögretmenleri tarafindan okuma yazma bilmeyen yada ilkokuldan terk eden hükümlülerin egitimleri gerçeklestirilmekte, Ayrica, Açik Ilkögretim, Açik Lise, AçikÖgretimFakültesi kayit ve takip islemleri ile yardimci kurslar verilmektedir.

Ankara 1 Nolu F Tipi Kapali Cezaevi'nde ULU ÖNDER Mustafa Kemal ATATÜRK' ün :

-“ EFENDILER CEZAEVLERI SORUNU ÇOK ÖNEMLIDIR. KISISELÖZGÜRLÜGÜ KISITLANAN VATAN EVLADININ CEZA SÜRESI SONUNDA TOPLUMA YARARLI OLACAK BIR VATAN EVLADI OLARAKYETISTIRILMESI GEREKLIDIR”...

Mesajinin bilincinde hürriyeti baglayici cezanin infazindaki temel amaçlarin en önemlisi olan hükümlünün rehabilitasyon çalismalari sonucu topluma yeniden kazandirmayaçalismaktadir. Ankara 1 Nolu F Tipi Kapali Cezaevi Personeli yasalarin ve cezaevininimkanlari ölçüsünde tutuklu ve hükümlülere her hangi bir ayrim yapmadan insana yakisiruygulamalara özen göstermekte yasal haklarini kullanmalarini saglamaktadir. Anayasa vekisisel haklara gerekli saygi ve özen gösterilmektedir.

Bu haber 3809 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...