logo

reklam

SÖZ KONUSU VATANSA…

206129

SÖZ KONUSU VATANSA…

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANISINA

Yerel ve görsel basında yıllardır takip ederim her zaman şu söz dillendirilir “ Türkiye hiç bir ülkeye ve yere benzemez” hakikaten de TÜRKİYE hiç bir ülkeye benzemez.

Yıllardır devam eden sıcak ve soğuk savaş dönemleri her türlü oyunlara sahne olmuştur. Ülkeler sömürge edinmek istedikleri ülkeleri iç ve dıştan yıpratarak kendi çıkarları doğrulusunda kullanmak ve böylece ekonomik seviyelerini yükseltmek gayretindedirler. Böylelikle ele geçirmek istedikleri ülkelerin yumuşak karınlarını bularak her türlü sahneyi sergilemekten kaçınmamaktadırlar. Günümüz modern dünyasında petrol ile zengin yataklara sahip Ortadoğu ve siyah altına sahip AFRİKA kıtası insanı açlıkla savaşla mücadele etmektedir. Batı dünyası refah ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmektedirler.

Ülkemiz insanı ise vatanını imanın yarısı kabul ederek her zaman müdafa etmiş ve hiç bir zaman iç ve dış tehditlere karşı ülkesinin emniyet kuvvetlerini hiç bir zaman tek bırakmayarak omuz omuza mücadele etmiştir. Gerek Kutül Amere, Gerekse Çanakkale Zaferleri ile Türk insanın hiç bir zaman esarete boyun eğmeyeceği dünyanın tarih sahnesine altın harflerle yazılmıştır. Unutulmamalıdır ki halkımız ve milletimiz hangi siyası düşünceye sahip olursa olsun, hangi mezhep ve inanç grubuna bağlı olursa olsun söz konusu vatan ise saflar tek olur ne sağ kalır sol kalır sadece insanlarımızın kaygısı vatan sevgisi olur. Sütçü İmamın önce vatan sonra namaz demesi, Nene hatunların yeni doğmuş bebeklerini kundakta bırakması, Yörük Alilerin Efelerle şahlanışı, Seyit Onbaşının taşıdığı mermi, Topal Osmanların halkı bilinçlendirerek Kuva-i Milliye’nin gücüne güç katması tarih sayfalarında altın harflerle ve şanlı geçmişimize gurur sayfaları olarak geçmiştir.

Vatan demek herşey demektir. Vatan olmadan inanç yaşanamaz, sosyal ve kültürel hiç bir etkinlikte bulunamazsınız. Özgürce yaşam hakkınız olamaz. Vatan sevgisi inançtan gelmektedir. Hz Ali (r.a) dediği gibi “ Her şeyi affedin ama vatanınıza ihanet edenleri asla affetmeyin” sözü vatanın ne kadar kıymetli oluğunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Tarih sayfalarına baktığımızda zaten büyük düşünürler, islam alimleri, filozoflar ve bilim adamları hangi taraftan bakarsanız bakın her zaman vatan sevgisini üstün tutmuşlardır.

Vatan sevgisinin yüreğimizde ilk günkü aşkla devam etmesi temennisiyle 15 Temmuz Şehitlerimizi ve Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Latif ÇELİK
Ambar Memuru
İzmir 1 Nolu F Tipi CİK

Share
#

SENDE YORUM YAZ