logo

reklam
20 Aralık 2017

ESKİ CEZAEVLERİNDE DÜĞÜN FOTOĞRAFI TRENDİ

Düğün fotoğrafı çektirmek isteyen insanlar genelde fotoğrafları çektirmek için yer konusunda karar vermekte zorlanıyorlar. Şimdi çoğunlukla damatlar daha farklı yerleri tercih ediyorlar. Mesela eski cezaevleri. Düğün fotoğrafı çekmek için özellikle dış avluları düğün fotoğrafçıları için ilham kaynağı oluyor. Müze olan eski cezaevlerinde düğün fotoğrafı çekmek çok farklı bir deneyim olacak.

Bazı cezaevleri, tarihte büyük olaylara sahne olmuş ve birçok tarihi meseleyi bünyesinde barındırmıştır. Bu cezaevleri, birçok insanın hayatına, yaşadıkları zorluklara, sevdiklerine olan hasretlerine, yarım kalan aşklara, kırılan kalemlerine, yazılan beraatlerine, idam fermanlarına, özgürlük umutlarına kader arkadaşı olmuşlardır. Yani bir milletin karanlık tarihidir eski cezaevleri. İşte düğün fotoğrafçıları böyle noltaljik ve tarihi mekanların düğün fotoğrafları için daha anlam dolu olduğunu ifade ediyorlar.

Ülkemizde birkaç cezaevi vardır ki tarihte bazı olaylara ev sahipliği yapıp adeta efsane haline gelmiştir. Bu cezaevleri şimdi müze olarak halkın hizmetine sunulmuştur. Düğün fotoğrafçıları da bu fırsatı iyi değerlendirmiştir.

  • YEDİKULE ZİNDANLARI

Yani yeni ismiyle Yedikule Hisarı Açık Hava Müzesi aslında zindan olmak için değil, IV.yy’ın sonlarına doğru İmparator I. Theodosius tarafından Bizans’a gelen yabancı kralları ve başka sarayların mensuplarını daha ihtişamlı ve debdebeli karşılamak ve orada ağırlamak için yaptırılmıştır. Daha sonra bilinmeyen bir sebeple zindana döndürülmüş ve burada yabancı esirler tutsak edinip çeşitli ağır işkencelere maruz bırakılmışlardır. Osmanlı zamanında burası sadece idam mahkumları için hapishane olarak kullanılmıştır. Şuan Yedikule Zindanları müze olarak hizmet vermektedir. Dış mekanları düğün fotoğrafı çektirmek için çok elverişli. Burada düğün fotoğrafı çekmek sizi tarihin derin odalarında misafir edecek.

  • SİNOP CEZAEVİ

Sinop Cezaevinin yapımı 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. O zamanlar Gaskalılar tarafından yapılmış efsanevi bir cezaevidir. Daha sonra Selçuklular tarafından da aynı statüde kullanılmıştır. Bu cezaevinin üç tarafı denizle çevrili olduğundan kaçmak diye bir şey düşünülemezdi. Ama bazı hikayelerde oradan kaçabilenlerin olduğu söylenmiştir. 1999 yılında kapatılıp müze haline getirilmiştir. Tarihinde türkülere ve şiirlere konu olmuştur.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde bu cezaevinden şöyle bahsetmiştir:

Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkumları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkum kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar.

Bu binlerce yıllık cezaevinde düğün fotoğrafı çektirmek hem sizin için unutulmaz bir anı hem de düğün fotoğrafçısı için bulunmaz bir tecrübe olacaktır.

  • ULUCANLAR CEZAEVİ (ANKARA)

Yakın tarihin en büyük şahitlerinden biridir Ulucanlar Cezaevi. Özellikle 1960-1980 arasında gerçekleşen siyasi olayların başrollerinden biridir burası. Nice umutlar zehirlenmiş, nice fikirler zincire vurulmuş, nice gençler çocuk olamadan mahkum olmuşlardır burada. Kimisi çocuk özlemi, kimisi yavuklusunun hasretiyle koyun koyuna yaşamış ve kimisi şafakla beraber idam sehpasında ölüme merhaba demiştir. Şimdi burası eski nüansını bozmadan müze olarak hizmet vermektedir. Dış mekanları ve avlusu, tabiatı ile eski taş yapıların birbiriyle bütünlüğünü tamamlamış. Düğün fotoğrafı çekmek için gerekli bütün dış aksesuarları bize sunmuştur.

Koca bir insanlık tarihi saklar içinde bu cezaevleri. Kimbilir belki buralarda çekeceğimiz düğün fotoğrafı , mahkum olup, sevdiklerine kavuşamayan nice insanın ruhunu şad eder…

Düğün fotoğrafı bir ömür boyu saklayacağınız anılarınızdır. Bu anıların her zaman anlam yüklü olması sizin mutluluğunuzla eşdeğerdir. Bu mekanlar daha uzun yıllar bu ülkenin değeri olacaktır. O yüzden bu mekanlarda düğün fotoğrafı çekmek belki çocuklarınızın bile beğenisine mazhar olacaktır.

Siz hayal edin, biz gerçekleştirelim.

https://www.unionwed.com/dugun-fotografcisi/

Share
#

SENDE YORUM YAZ